Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
KURUMSAL / Tarihçe


Üretim, istihdam ve ihracat rakamları, dünya pazarlarındaki rekabet gücü ile Türkiye ekonomisinin güçlü oyuncusu Kale Kilit’in temelleri, 1953 yılında Sadık Özgür tarafından atıldı.

Tahtakale’de bir atölyede, karyola borusu ve gaz ocağı üreterek iş hayatına atılan Sadık Özgür, Türkiye ekonomisinin o dönemdeki zorlu şartları altında ilk yerli kilit imalatını gerçekleştirdi.

Üretilen ürünlerin kalitesi kısa zamanda sektörde kabul görerek, artan talep yeni yatırımları teşvik etti ve 1957 yılında Bahçelievler, Eski Londra Asfaltı üzerinde 1.640 m2’lik kendi yerine taşınan atölye, artan işçi sayısı ve makine teçhizatı ile üretime devam ederek 1958 yılında Kale Kollektif Şirketi adını aldı.

Bu dönemde asma kilit üretimi gerçekleştiren firma yeni yatırımlarla büyümeye devam etti ve 1963 yılında Kale Madeni Eşya Fabrikası adını aldı. 1965 yılında Türkiye’nin ilk kasa kilidi üretildi.

Türkiye’nin İlk Kilit İhraç Eden Şirketi

Müşteri odaklı üretim ve hizmet misyonuna, yüksek iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerini de ekleyen Kale Madeni Eşya Fabrikası “kalite”, “güven” ve “garanti” anlayışını dünyaya taşımak üzere 1974 yılında Türkiye’nin ilk kilit ihraç eden şirketi oldu.

Kısa zamanda ihraç pazarlarını geliştiren Kale Kilit, Türkiye’de oluğu gibi dünyada da aranılan kilit markası haline geldi.

1979 yılında artan taleple doğru orantılı olarak Güngören’de 35.000 m2’lik bir alana yayılan Türkiye’nin ilk entegre teknolojik kilit fabrikası kurularak, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. unvanı ile geleceğe doğru yolculuğa başlandı.

1980 yılında Türkiye’nin ilk master sistem barel imalatı, 1987 yılında ise yine Türkiye’nin ilk oto emniyet (baston) kilidi üretimi gerçekleştirildi.2000'li yıllardaki inovatif ürünlerini ardı ardına tüketiciyle buluşturan Kale Kilit, 2013 yılında Türkiye'de ve Dünya'da ilk olan Kale Alarmlı silindirin satışını yapmaya başladı.

Kale Şirketleri “Kale Endüstri Holding” Çatısı Altında

1979 yılından Kale Endüstri Holding’in kuruluşuna uzanan 1986 yılına kadar kurumsal gelişme sürecinde önemli aşamalar kaydedildi. 1980 yılında Kale Vida Sanayi A.Ş., 1981 yılında Kale Madeni Eşya ve Pazarlama, 1986 yılında ise Kale Kilit Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

1988 yılına gelindiğinde ise tüm Kale şirketleri “Kale Endüstri Holding” çatısı altında toplandı.

1994 yılında Türkiye’nin ilk bilyalı bareli, 1995 yılında ise Türkiye’nin ilk çok noktadan kilitleme sistemi, 1999 yılında Türkiye’nin ilk monoblok çelik kapı kilidi ve çelik kapı emniyet kilidi, 2004 yılında Türkiye’nin ilk kancalı kiliti üretildi.

Kale Kilit günümüzde silindir/barel, kilit, çelik kapı kiliti, vida, oto emniyet kiliti ve aksesuar üretimi ile Türkiye’de lider kilit üreticisi konumundadır.

İhracat rakamları her yıl büyüyen Kale Kilit, 2005 yılında Türkiye’nin kilit ihracatının yarıdan fazlasını tek başına gerçekleştiren firma oldu.

2006-2015 yılları ihracat rakamları ile IMMIB İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri “metal eşya” kategorisinde on yıl üst üste birinci olarak “İhracatın Yıldızı Ödülü”nü aldı.

Türkiye’nin kilit ihracatının %60’ını gerçekleştiren Kale Kilit, her yıl düzenli olarak 70 ülkeye ulaşmıştır, bugüne kadar ise Dünya’nın 102 ülkesine ihracat yapmıştır.

Türkiye’nin sanayileşme sürecine öncülük eden Kale Kilit, Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasındaki konumunu koruyarak, her yıl artan yatırımlarla gücüne güç katarak, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın ilk 10 kilit markasından biri olmayı hedeflemektedir.

Kale Kilit ve Kalıp San. A.Ş. olmak üzere, Kale Sigorta Acenteliği, Kale Güvenlik Sistemleri A.Ş., Kale Güzelce Gayrimenkul Geliştirme ve İşletme A.Ş., Kale Topkapı Bina İşletme ve Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. olarak faaliyet göstermektedir.